Vrste Cijevi i Povezivači
Glavna cijev: Prenos vode u kolektor.
Razvodna cijev: distribucija vode na bočne cijevi
Cijev za navodnjavanje (bez kapača) (ravna cijev): Prijenos vode na bočnu cijev
Bočna cijev (sa kapačem): Distribucija vode ka kapačima.
GLAVNA CIJEV
Radni pritisak 6 atm sastoji se od krutih PVC (ugrađenih) ili PE (na površini) cijevi.
U malim sistemima, glavni cjevovod se može postaviti na površinu tla. U ovim uslovima se koriste čvrste PE cijevi.
Danas se za podzemne vodove i sisteme za navodnjavanje koriste cijevi visokog pritiska tipa PE-100.
PE cijevi se proizvode u određenim grupama pod pritiskom, ali su uglavnom 10 otpornih cijevi za navodnjavanje.
RAZVODNA CIJEV
Prenosi vodu sa glavnog cjevovoda na bočne strane. Ako su bočne strane direktno povezane na glavni cjevovod, ventil se mora postaviti na svaku bočnu cijev kako bi se kontrolisao dovod vode. Ovo značajno povećava troškove i otežava rad sistema.
Umjesto toga, određeni broj bočnih cijevovoda se priključi na cevovod u kolektorima i priključak cjevovoda na glavni cijevovod obezbeđuje jedan ventil.
Svaki lateralni cijevovod koji je povezan sa glavim cijevovodom formira glavnu jedinicu Kada se ventil na početku kolektora otvori, svi bočni delovi jedinice za upravljanje se istovremeno upale. Kao i glavni cijevovod, cijevi kolektora su ispod zemlje i sastoje se od tvrdih PVC-cijevi. U malim sistemima, razdjelnici cijevovoda su postavljeni na površini tla i u ovom slučaju se koriste PE cijevi. Razvodne cevovode treba postaviti paralelno sa nivelacijskim krivinama (nagnuto) ili na nagibu.
Nagib uzbrdo sigurno treba izbjeći.Ove linije mogu biti ili okomito na glavni cjevovod paralelno.
Bočna strana je u redovnim intervalima odvojena od linije cjevovoda, njegova brzina protoka se smanjuje do kraja kolektora i pada na nulu.
Glavni cjevovod prenosi vodu iz jedne do druge (od motopuma do kolektora) i protok je konstantan.
RAVNA CIJEV BEZ KAPALJKI
Sastoji se od cijevi na kojima se stavljaju kapljači. Postavljen je na površinu tla i koriste se mekane PE cevi za tu svrhu. Obično je svaka cijev položena u bočni red. Ponekad se dvije biljke mogu postaviti na bočne ili dvije redove biljaka u nizu. Bočne cjevovode treba postaviti paralelno sa krivinama,kao i kod cijevovoda u kolektorima,trebalo bi izbjeći uspravne položaje.
Bočne cijevi se proizvode tako što se kapači postavljaju na mekane polietilenske cijevi koje su otporne na ultraljubičaste zrake prečnika od Ø12mm do Ø20mm. U tu svrhu su proizvedeni u crnoj boji. Bočne cijevi su sposobne da isporučuju homogene stope protoka na različite udaljenosti prema unutrašnjem prečniku cijevi,pritisku sistema i rastojanju između kapača. U tu svrhu, broj razvodnih cijevi na terenu može se smanjiti na dužinu od 300 metara odjednom. Ovo je najvažnija karakteristika koja odvaja sistem navodnjavanja kap po od drugih sisteme za navodnjavanje. Na taj način, kolektor cijev ne stvara prepreku na zemljištvu i pruža mogućnost za sve vrste mehanizacije.
Konektori
Pri povezivanju cijevi u sistemu jedni s drugima, pri povezivanju grupa ventila u sistemu,koristi se glava prskalica u sistem sa bočnim linijama.
Ovo uključuje lisice, redukcije, laktove, te dijelove, mjerače za smanjenje, muški adapteri, ženski adapteri, slijepi utikači i tako dalje.
Adapteri
Kapači
Najvažniji i najprimjereniji elementi sistema. Kada voda pod pritiskom u lateralnim cijevima prolazi kroz kapanje, energija vode je znatno prekinuta trenjem dok putuje duž puta protoka u kapaču. Kao rezultat, voda se pojavljuje iz kapača sa vrlo malim protokom i infiltrira zemlju. Kapljači se obično montiraju na bočne cijevi (na-liniji) i na bočnoj cijev (u liniji). U kapačima montiranim na bočnoj cijevi, dovod kapljača je u bočnoj dužini i tijelo je izvan cijevi. Ovaj tip kapača je ulaz u otvore i obično je kratki protok vode. Energija vode prelazi kroz otvore i protoke na ulazu. U kapačima od fabrički postavljenih kapara, kapljači se postavljaju u bočnu crijev u fiksnim intervalima i uzdužno. Put toka je uglavnom dugačak. Voda ulazi u kapljač sa bočnog crijevnog zida, njegova energija se razbija duž prolaza i izlazi iz bočne cijevi.
Metode navodnjavanja kap po kap obezbeđuju veliku količinu uštede vode.Navodnjava se više zemljištva s ovom vodom. To znači povećanje proizvodnje i kvaliteta, odnosno povećanje nacionalnog dohotka.
Najčešći tipovi kapača su 2 litre / sat i 4 litre / sat prema njihovoj brzini protoka